Weekend Raspberry Adventures!

So, on Friday we went to Payson to The Raspberry Patch of West Mountain. If you pick your own raspberries they are only $2 per pound which is a lot cheaper than like the $8 per pound you pay at the grocery store. Well, between about 5 adults, we ended up picking about 20 pounds!



We had only been there a couple of minutes before Jane and Caleb realized what the berries were and how good they tasted. Luckily, they also liked the idea of putting the berries in the jugs. Also, there was a cat that they had fun chasing most of the time we were there which distracted them from wanting to eat the berries.


On Saturday morning we made the raspberries into a bunch of awesome freezer jam.



Here's the recipe we used for Raspberry Freezer Jam:

8 cups smashed raspberries
3 - 3 1/2 cups sugar
1 cup Thick Gel



We also made a rockin' raspberry shake and now the raspberries are gone...so sad. We may go back in October and get more. Not only because raspberries are wonderful, but because the whole experience was a lot of fun. The kids had a lot of fun running around and getting dirty and it was a lot of fun to pick the raspberries even though it takes a long time because they are so small. All in all I highly recommend it!

Post a Comment

0 Comments